Sıkça Sorulan Sorular

 

UTM nedir?

UTM, Unified Thread Management (Bütünleşik Tehdit Yönetimi) ‘in kısaltmasıdır. UTM sistemlerinde Firewall, Antivirus, AntiSpam, Webfiltreleme, Loglama, VPN gibi servisler bir arada sunulur.


5651 Sayılı yasa nedir?

04/05/2007 tarihinde resmileşmiş, Internet paylaştıran tüm ortamlarda özel bir formatta log tutmayı zorunlu kılmış olan yasadır. Bu yasa ile hizmet sektörü gözetmeksizin tüm Internet paylaştıran ortamlar için yasada belirtilen log formatı zorunlu tutulmuştur. Yasanın detayları için burayı tıklayınız.

Tubitak damgası neden önemlidir?

5651 sayılı internet denetim kanunun en önemli noktası, toplanan logların “yetkili” bir zaman damgası sunucusu tarafından imzalanmasıdır. NetSafe ürünleri ülkemizde en geçerli otorite olan Tubitak zaman damgasını kullanır.

SMS nasıl gönderilir?

NetSafe Unity UTM cihazlarında extra olarak sim kart kullanmanıza gerek yoktur. SMS ‘ler NetSafe ‘in operatörlerin altyapısına uygun olması nedeni ile Internet üzerinden gönderilir.

SMS nasıl ücretlendirilir?

NetSafe UTM kullanıcıları isterlerse NetSafe ‘in SMS gönderme hizmetinden yararlanabilir, dilerse kendi operatörlerinden satın alacakları API ile SMS gönderebilir.

Güncelleme neden gereklidir?

Tüm güvenlik cihazlarının doğası gereği yeni güncellemeleri, çıkan yeni atak türlerine karşı yeni savunma mekanizmaları, yeni antivirüs imzaları v.b. kendini güncellemesi gerekmektedir. NetSafe Unity ürün ailesinde bu güncelleme günde 2 defa otomatik olarak yapılmaktadır.

Netsafe Unity UTM ile Netsafe Unity Netlogger arasındaki fark nedir?

NetSafe Unity UTM tüm güvenlik modüllerini, hotspot, VPN, 5651 gereği log tutmak gibi özellikleri taşır. Ancak Netlogger sadece 5651 sayılı kanunun gerektirdiği logları tutmaktadır. Netlogger ortamınıza bridge, mirror ve DHCP sunucunuzdan log çekme modunda bağlanılabilir.

NetSafe Unity neden UPS ‘e bağlı çalışmalıdır?

İçinde veritabanı sunucusu bulunan tüm cihazlar gibi, NetSafe Unity ürün ailesinin tüm bireyleri de UPS ‘e bağlı çalıştırılmalıdır. Ani elektrik kesintilerinde bozulan veritabanı mimarisini düzeltmek için ilk açılışında “repair” moda geçen NetSafe UTM ‘in açılışı 10 dakika ile 3 saat arasında değişebilir. Bundan dolayı tüm NetSafe ürünleri UPS ile çalıştırılmalıdır.